Nowe miasto, nowe miejsca, nowe wyzwania. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim – nie panikować i dać sobie czas na odnalezienie się w nowej sytuacji. Podpowiadamy, w jaki sposób możecie pokonać pierwsze trudności.
Poznawanie okolicy
Kiedy już wynajmiecie mieszkanie, które wydaje Wam się całkiem porządne i dobrze zlokalizowane, należy przekonać się, czy tak rzeczywiście jest. Na początek warto wpisać w wyszukiwarkę internetowa nazwę dzielnicy, w jakiej się znajdujecie. Dzięki temu znajdziecie miejsca, do których warto się wybrać i artykuły z lokalnych serwisów, które dotyczą tego obszaru. Możecie wybrać obiekty, które chcecie odwiedzić. Zanim zdecydujecie się na dalekie wyprawy, wybierzcie się na spacer. Dzięki temu dowiecie się, gdzie są osiedlowe sklepiki, jak daleko macie do najbliższego marketu i jak wygląda Wasze osiedle. To sprawi, że będziecie się tam czuli bardziej pewnie. Spacery wpływają dobrze na orientację w nowym miejscu. Poruszanie się tylko za pomocą komunikacji miejskiej sprawia, że wiele miejsc nam po prostu umyka. Zalecamy jak najczęstsze i jak najdłuższe przechadzki. Pamiętajcie, żeby zawsze mieć przy sobie telefon – gdybyście się zgubili, musicie mieć możliwość wezwania pomocy. Większość nowoczesnych telefonów ma wbudowany system GPS, który możecie wykorzystać w trudnej sytuacji.
Zdobywanie nowych znajomości
Najwięcej nowych osób poznacie w miejscu, w którym pracujecie lub się uczycie (jeśli jesteście w nowym mieście z powodu studiów). Jeśli mimo to, nie udało Wam się nawiązać z nikim bliższej relacji i czujecie się trochę wyobcowani, zapiszcie się na jakieś zajęcia. W ofercie miejskiej znajdziecie darmowe imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, a czasem także kursy i prelekcje. Jakakolwiek aktywność w grupie przyczyni się do tego, że szybko zdobędziecie nowe znajomości. Im więcej życzliwych ludzi wokół, tym lepiej.
Wyczucie klimatu miasta
Każde miasto ma swój unikalny klimat. W Warszawie znajdziecie oryginalnie ubranych ludzi, którzy są na czasie ze wszystkimi nowinkami w świecie mody, techniki i stylu życia. Łódź zaserwuje Wam postindustrialne wrażenia estetyczne i hipsterskie, offowe trendy. Aby dowiedzieć się, jakie jest miasto, w którym zamieszkaliście musicie poznać jego „serce”, czyli centrum. Dowiedzcie się, jakie wydarzenia są organizowane w klubach, jaki wystrój panuje w większości lokali, jak ludzie ubierają się na imprezy, a jak na kawę. Rozmawiaj z jak największą ilością osób, które mieszkają w danym miejscu i są przesiąknięte jego kulturą. Zapytaj, co najbardziej lubią w swoim mieście. Obserwuj swoje otoczenie z punktu widzenia osoby przyjezdnej. To może być całkiem ciekawa zabawa. Możesz później zapisywać swoje wnioski w formie felietonów, robić zdjęcia, czy kręcić filmy ukazujące miejski krajobraz.
Potrzeba ucieczki
Jeśli nie jesteś typowo miejskim zwierzęciem, pochodzisz z małej miejscowości lub po prostu hałas powoduje u Ciebie zmęczenie, będziesz potrzebował się od tego oderwać. Dowiedz się, jakie tereny okalają miasto, w którym mieszkasz. Poznaj pobliskie zakątki podmiejskie, lub całkiem oddalone od granic miasta. Wybierz się raz na jakiś czas, na krótki wypad gdzieś, gdzie jest cicho, spokojnie i zielono. Długie spacery lub jogging na łonie natury, pozwolą Ci się zrelaksować i nabrać sił koniecznych do powrotu.
(luśka)
[…] Zobacz także: Jak zadomowić się w obcym mieście […]