To baśniowa postać, która przynosi dzieciom prezenty lub pieniądze w zamian za zęby mleczne schowane pod poduszką lub pod szafą. Wróżka uprzyjemnia utratę zęba. Jaki podarunek przynosi? Najlepiej coś o czym dziecko marzy. Wróżki potrafią przecież czytać w myślach.
Utrata mleczaków, choć mniej bolesna niż zębów stałych, zawsze jest dla dziecka ważnym wydarzeniem. Osłodzić tą stratę może mały podarunek od wróżki zębuszki. Zwyczaj, jak wiele innych przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo popularny jest także w Wielkie Brytanii. W krajach hiszpańskojęzycznych m.in. w Ameryce Południowej wróżkę zębową zastępuje mała myszka o nazwie „Ratoncito Perez”.
Wróżka zębuszka to baśniowa postać, która pojawia się w literaturze wielu krajów. Pisał o niej Terry Pratchett w książce „Wiedźmikołaj”, Linus Torvalds, a także Joanna Olech w „Dynastii Miziołków”. Zębowa wróżka choć jest tylko legendą i postacią z bajek, przez dzieci traktowana jest jak prawdziwa postać. Maluchy wierzą w jej istnienie, tak jak w Świętego Mikołaja.
Zasada jest prosta. Kiedy dziecku wypadnie mleczak, należy schować go na noc pod poduszkę. Rano nie powinno być po nim śladu. Zamiast niego obok poduszki powinien czekać na malucha podarunek lub pieniążek. Jaki prezent przynosi wróżka zębuszka? Najczęściej są to drobiazgi. Możemy kupić książeczkę z bajkami, nową przytulankę, pudełko klocków, albo zabawkę, o której marzył nasz maluch.
Legenda o wróżce zębuszce jest też fantastycznym pretekstem do rozmowy o dbaniu o higienę jamy ustnej. Dzieci, które myślą, że wróżka sprawdzi, czy myją zęby, mogą robić to dużo chętniej.
(maja)