Laptop, tablet i telefon komórkowy to wymarzone prezenty zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. O własnym smartfonie, najlepiej z internetem i masą gier, marzą już nawet kilkulatki. Na wszystko jest jednak odpowiednia pora. W jakim wieku kupić dziecku pierwszy telefon?
Widziałeś niemowlaka bawiącego się telefonem komórkowym? Widok kilkulatka, który bezbłędnie obsługuje smartfona rodziców nikogo już nie dziwi. Każdy rodzic pewnego dnia doczeka się tego pytania: Czy kupisz mi telefon komórkowy?
Większość dzieci wykorzystuje w telefonie głównie funkcje rozrywkowe: grają w gry lub oglądają bajki. Kilkulatki chętnie też robią i przeglądają zdjęcia. Widząc to zastanawiasz się, czy zamiast wciąż martwić się o swój aparat, nie lepiej kupić dziecku własnego smartfona? To zależy od wieku, rozwoju emocjonalnego dziecka i motywacji rodzica.
Znajdź najlepszy smartfon dla Twojego dziecka w naszych Pasażach
Telefon komórkowy z internetem może przynieść dziecku tyle samo korzyści, co problemów. Po pierwsze najważniejszy jest rozwój emocjonalny dziecka. Musimy zastanowić się, czy dziecko rozumie funkcje tego urządzenia i nie będzie wykorzystywało go do innych celów. Takiej odpowiedzialności trudno wymagać od 3-4 latka. 7-latek idący do szkoły będzie miał zdecydowanie inne podejście. Oprócz funkcji rozrywkowej może on wykorzystać możliwości komunikacyjne.
I tu zaczyna się temat motywacji rodziców. Dlaczego chcesz kupić dziecku telefon komórkowy? Chęć zrobienia dziecku wymarzonego prezentu nie jest wystarczająca. Jeśli jednak chcesz mieć kontakt z dzieckiem, które idzie do szkoły, a ty mocno to przeżywasz, to warto pomyśleć o kupnie aparatu,
Wybierając telefon dla dziecka warto postawić jasne granice. Nie kupujmy abonamentu bez ograniczeń. Lepiej zdecydować się na abonament dopasowany na miarę: z ograniczoną liczbą minut i ograniczonym internetem, żeby nauczyć dziecko racjonalnego gospodarzenia się swoim telefonem. Pamiętajmy, że telefon komórkowy oznacza dla dziecka zagrożenie. Najpoważniejszym z nich jest fonoholizm. Wielu współczesnych nastolatków szybko uzależnia się od telefonu.
„Komórka” powinna służyć przede wszystkim kontaktom z rodzicami. Warto nauczyć dziecko wysyłania sms-ów, które mogą szybko uspokoić rodziców. Należy wytłumaczyć dziecku, w jakim celu kupiliśmy mu to urządzenie. Telefon nie powinien stać się dla niego modnym gadżetem służącym do rozrywki, z którym nie potrafi się rozstać ani na chwilę.
(maja)