Podobne artykuły

  • Prezent w ostatniej chwili!Prezent w ostatniej chwili! Bywają chwile, gdy nagle orientujemy się, że zapomnieliśmy kupić najbliższej osobie prezent! Kto z nas nie przeżył takich momentów? Bywają też sytuacje, kiedy zwlekamy z kupnem upominku […]
  • Prezenty dla studenta na dobry początek naukiPrezenty dla studenta na dobry początek nauki Rok akademicki za pasem! Studenci muszą powoli zacząć żegnać się z trzymiesięcznymi wakacjami. Aby choć trochę umilić żakom powrót na uczelnię, warto obdarować ich drobnym, praktycznym […]
  • Kochasz pandy? Skompletuj zestaw gadżetów z motywem misia!Kochasz pandy? Skompletuj zestaw gadżetów z motywem misia! Pandy to jedne z najbardziej uroczych zwierząt na świecie! Są tak lubiane, że Internauci postanowili stworzyć dla nich specjalne święto! 13 listopada obchodzimy Dzień Pandy Małej. Jeśli […]
  • Wybierasz się na uroczystość? Podpowiadamy co kupić w prezencieWybierasz się na uroczystość? Podpowiadamy co kupić w prezencie Zazwyczaj, gdy wybieramy się do kogoś na urodziny, wieczór kawalerski/panieński lub inną imprezę, na którą trzeba kupić coś w prezencie, staramy się wybrać rzecz, która zapadnie danej […]
  • Międzynarodowy Dzień Kawy [29 września]. Prezenty dla kawoszaMiędzynarodowy Dzień Kawy [29 września]. Prezenty dla kawosza Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzimy 29 września. Wykorzystajcie tę okazję do zaopatrzenia się w kilka przedmiotów związanych z Waszym ulubionym napojem. Możecie też wykorzystać ten dzień […]
  • Najlepsze prezenty z lat 90-tychNajlepsze prezenty z lat 90-tych Jesteś sentymentalny i kochasz powracać do przeszłości? Należysz do osób, które ucieszą prezenty przypominające im dzieciństwo. Na prezentowych listach widnieją już nie tylko przedmioty z […]
  • Prezenty dla podróżnikaPrezenty dla podróżnika Masz w gronie znajomych osobę, która każdą wolną chwilę spędza snując plany na kolejne wyprawy, kocha nowe wyzwania i uwielbia odwiedzać odległe zakątki świata? Jeśli tak, dowiedz się, co […]
  • Ponczo do pracy i na spotkanie ze znajomymi. Oryginalne fasony i wzoryPonczo do pracy i na spotkanie ze znajomymi. Oryginalne fasony i wzory Ponczo jest świetnym dodatkiem do stylizacji do pracy, na nieoficjalne spotkanie oraz jako ciepła narzutka podczas wieczoru spędzonego w zaciszu domowym. Przedstawiamy kilka wariantów tego […]
  • Dark restaurant. Pomysł na nietypową randkęDark restaurant. Pomysł na nietypową randkę Jeśli szukasz pomysłu na nietypową, oryginalną randkę, powinieneś przemyśleć zaproszenie wybranki/partnera do „dark restaurant”, czyli miejsca gwarantującego wyjątkowe doznania... Czym […]
  • Niebanalne prezenty na Dzień OjcaNiebanalne prezenty na Dzień Ojca Perfumy, golarka elektryczna, ulubione czekoladki, nowa koszula czy krawat? To zestaw najpopularniejszych prezentów, jakie dzieci kupują na Dzień Ojca. Spróbuj w tym roku popisać się […]

Ślubne zabobony

ś;ub z obcokrajowcem w Polsce

Ślub – najważniejsza uroczystość w życiu. Po niej już tylko długie i szczęśliwe życie u boku małżonka. Ale by tak było, warto odrobinę zakląć rzeczywistość.

W dniu ślubu wszyscy wierzymy w zabobony. Nawet jeśli wiemy, że to zwykłe przesądy a niebieska podwiązka na pewno nie jest w stanie zagwarantować nam wiecznej miłości, chętnie ją zakładamy, bo a nuż… A co jeszcze przyniesie nam szczęście lub pecha? Lepiej wiedzieć. Tak na wszelki wypadek!

Kiedy najlepiej brać ślub

Najważniejszy ślubny przesąd mówi, że ślub należy zawrzeć w miesiącu z literą R w nazwie. Najmniej odpowiednimi miesiącami są maj (przynosi pecha) i listopad. Podobnie niechętnie widziane są śluby – ale to już z przyczyn religijnych – w Wielkim Poście i Adwencie. Dużo szczęścia zaznają zaś ci, którzy zdecydują się na zawarcie małżeństwa w święta Wielkanocne lub Bożego Narodzenia.

Ślub powinno się brać w sobotę, najgorszym zaś dniem są poniedziałek i piątek, które jako początek i koniec tygodnia są nieodpowiednie do zawarcia małżeństwa.
O czym powinna pamiętać panna młoda

Podczas ubierania się do ślubu, przyszła żona powinna pamiętać o:
Czymś niebieskim (wróży wierność partnera i zapewnia płodność) – np. podwiązka;
Czymś starym (zapewni przyjaźń i pomoc krewnych) – np. biżuteria;
Czymś nowym (gwarantuje dostatek, bogactwo) – np. welon;
Czymś pożyczonym (zapewnia ponoć przychylność teściów) – np. biżuteria.

Pan Młody nie powinien widzieć swojej wybranki w sukni ślubnej przed ceremonią.

Sama panna młoda zaś nie powinna jej zakładać poza przymiarkami, bo przynosi to pecha.

Buty, które będzie miała na sobie panna młoda w dniu ślubu, przynajmniej na noc przed ślubem powinny stać na parapecie, by „weszło w nie szczęście”.

Jedynie panna (najlepiej siostra panny młodej) może założyć jej welon, który ma chronić przed złośliwymi i zazdrosnymi spojrzeniami.

Nikt inny nie powinien przymierzać sukni ślubnej, bo spowoduje to, że ta osoba nie wyjdzie nigdy za mąż.

Panna młoda powinna mieć ze sobą kawałek chleba na szczęście i kostkę cukru gwarantującą słodkie życie.

Kolor biały symbolizuje czystość uczuć i niewinność. Jest więc zarezerwowany w tym dniu wyłącznie dla panny młodej.

Z kolei kolor różowy na stroju narzeczonej przynosi pecha.

Panna młoda nie powinna szyć swojej sukni własnoręcznie ani przeglądać się w lustrze w pełnym ślubnym stroju.

Na co powinien uważać pan młody?

Pan Młody powinien mieć przy sobie trochę gotówki – zagwarantuje to przyszłemu małżeństwu dostatnie życie i bogactwo.

Pan Młody powinien dostać od swojej ukochanej przed ślubem spinki do mankietów lub koszulę. I oczywiście powinien mieć jedno albo drugie na sobie w dniu ślubu.

Przygotowania i ceremonia

Złą wróżbą jest, gdy do ślubu wiezie młodych kobieta.

Delikatny deszczyk z rana ma zagwarantować bogactwo i płodność. Mówi się też, że to inne panny płaczą za kawalerem. Duża ulewa sugeruje, że po ślubie czekają młodych łez i będą mieć burzliwy związek. Wymarzone słońce i cudowna pogoda gwarantuje… piękne życie.

Pod żadnym pozorem nie wolno młodym zawracać z drogi do kościoła, nawet jeśli o czymś zapomnieli.

Próg kościoła należy zawsze przekraczać prawą nogą.

Panna młoda nie powinna się oglądać ani poprawiać w trakcie przejścia do ołtarza. Pokazuje to podobno, że niechętnie idzie do ślubu.

Obrączek nie należy przymierzać przed ceremonią, ponadto, gdyby przypadkiem spadły w kościele nie można ich podnosić samemu (czyli trzeba liczyć na pomoc księdza/kościelnego/ministranta). Nie powinien ich też przymierzać nikt poza nowożeńcami.

Zgubienie obrączki przed lub po ślubie oznaczać ma utratę ukochanego/ukochanej.

Obrączkę – trzeba pamiętać – zakłada się na serdeczny palec. Jeśli któryś z młodych małżonków się pomyli i założy ją na środkowy palec partnera – oznacza to zdradę w związku.

Jeśli panna młoda chce, by przyszły mąż był „pod pantoflem” wystarczy, że przykryje brzegiem sukni but pana młodego – gotowe!

Jeżeli narzeczona zapłacze w czasie ceremonii oznacza to, że w przyszłości nie będzie musiała płakać.

Pomyłka podczas przysięgi to nic strasznego! Przynosi szczęście!

Młoda, by zapewnić sobie wierność męża, musi zostać pocałowana po wyjściu z kościoła.

Dobrze jest, gdy pierwszą osobą, która złoży życzenia młodym po ślubie był mężczyzna. Jeśli para otrzyma życzenia od kogoś obcego, kto akurat przebywał w kościele, gwarantuje to dużo szczęścia.

Państwo młodzi powinni wracać z kościoła inną drogą niż tą, którą przyjechali, aby zmylić drogę nieszczęściu.

Wesele

Tradycją jest powitanie młodych chlebem i solą. Ten, kto będzie miał słodki kawałek chleba, będzie miał słodkie życie. Słony kawałek – mniej słodkie życie.

Po wzniesieniu toastu szampanem (lub wódką) młodzi rzucają za siebie kieliszki. Jeśli się rozbiją gwarantują szczęście i dostatnie życie.

Pierwszy taniec to ważny znak. Jeśli młodzi potykają się i mylą kroki, może to oznaczać, że i w życiu będzie podobnie.

Po weselu młoda żona powinna spalić wiązankę ślubną.

Wróć do kategorii magazyn

Ślubne zabobony 5.00/5 (100.00%) 1 głosów

Dodaj komentarz

*